(1a) Giapetto?s Woodcarving, Inc., manufactures two types of wo">

Question Details

[solution] » I need help in solving two of these question: (1a)

Brief item decscription

Answer Download


Item details:

I need help in solving two of these question:

(1a) Giapetto?s Woodcarving, Inc., manufactures two types of wooden toys: soldiers and trains.  A soldier sells for $27 and uses $10 worth of raw materials.  Each soldier that is manufactured increases Giapetto?s variable labor and overhead costs by $14.  A train sells for $21 and uses $9 worth of raw materials.  Each train built increases Giapetto?s variable labor and overhead costs by $10.  The manufacture of wooden soldiers and trains requires two types of skilled
labor: carpentry and finishing.  A soldier requires 2 hours of finishing labor and 1 hour of carpentry labor.  A train requires 1 hour of finishing and 1 hour of carpentry labor.  Each week, Giapetto can obtain all the needed raw material but only 100 finishing hours and 80 carpentry hours.  Demand for trains is unlimited, but at most 40 soldiers are bought each week.  Giapetto wants to optimize weekly profit (revenues - costs). (Format your answers for at least 2 decimal places. No dollar signs and no commas.)

2)Farmer Jones must determine how many acres of corn and wheat to plant this year.  An acre of wheat yields 25 bushels of wheat and requires 10 hours of labor per week.  An acre of corn yields 10 bushels of corn and requires 4 hours of labor per week.  All wheat can be sold at $4 a bushel, and all corn can be sold at $3 a bushel.  Seven acres of land and 40 hours of labor are available.  Government regulations require that at least 30 bushels of corn be produced during the current season.  How many aces of wheat and how many acres of corn should be planted?  (Format your answers for at least 2 decimal places. No dollar signs and no commas.)

 


Notice: Undefined index: payment_status in /home/aceyourh/studycourse.fun/wp-content/themes/premier/page-templates/paper-detail.php on line 248






About this question:
STATUS
Answered
QUALITY
Approved
ANSWER RATING

This question was answered on: Oct 14, 2020

PRICE: $20

Solution~00020265.zip (18.37 KB)

Buy this answer for only: $20

This attachment is locked

We have a ready expert answer for this paper which you can use for in-depth understanding, research editing or paraphrasing. You can buy it or order for a fresh, original and plagiarism-free copy (Deadline assured. Flexible pricing. TurnItIn Report provided)

Pay using PayPal (No PayPal account Required) or your credit card. All your purchases are securely protected by PayPal.
SiteLock

Notice: Undefined variable: ip_country in /home/aceyourh/studycourse.fun/wp-content/themes/premier/page-templates/paper-detail.php on line 456

Need a similar solution fast, written anew from scratch? Place your own custom order

We have top-notch tutors who can help you with your essay at a reasonable cost and then you can simply use that essay as a template to build your own arguments. This we believe is a better way of understanding a problem and makes use of the efficiency of time of the student. New solution orders are original solutions and precise to your writing instruction requirements. Place a New Order using the button below.

Order Now